Ubodi i ugrizi životinja

7194607780 4f8df0f89a zLjeti zbog laganije obuće te češćeg kretanja po prirodi izlažemo svoju kožu vanjskim faktorima. Uživanje u ljetnim radostima često nam, nažalost, mogu pokvariti neželjeni susreti s raznim insektima, zmijama i paučnjacima.

Insekti

Iako je za većinu ljudi ubod većine insekata, kao što su pčele, ose (uključujući stršljenove), komarci ili mravi, bezazlen te predstavlja samo prolaznu manju nelagodu, opnokrilaca se posebno moraju paziti osobe alergične na njihov ubod. Alergijska reakcija očituje se značajnom oteklinom, crvenilom velikog područja kože, jakim svrbežom, oticanjem jezika, glavoboljom, zujanjem u ušima te poteškoćama prilikom disanja. Alergičnim osobama njihov otrov predstavlja i potencijalnu opasnost po život zbog mogućnosti razvoja anafilaktičkog šoka. Ako ste alergični na otrov opnokrilaca, u slučaju uboda odmah potražite liječničku pomoć.

Poseban je oprez potreban prilikom konzumiranja zaslađenih pića (voćni sokovi, razni gazirani napici) na plaži. Iako ćete vjerojatno na vrijeme uočiti osu ili pčelu koja vam je upala u čašu, postoji opasnost da je ne primijetite ako vam je ušla u limenku. Tada tijekom ispijanja soka može doći do uboda u jezik, što dovodi do oteknuća jezika i opasnosti od ugušenja. Ako se takvo što dogodi, stavite u usta nekoliko kockica leda kako biste usporili oticanje te se odmah javite liječniku.

Paučnjaci

Iz ovog razreda člankonožaca, tijekom ljeta najčešće ćemo se susresti s paucima, krpeljima i škorpionima. Ubod škorpiona na koje možemo naići u Hrvatskoj za ljude nije opasan, a najčešće ga se po toksičnosti uspoređuje s ubodom ose. U Hrvatskoj je rasprostranjeno nekoliko vrsta otrovnih paukova, a najopasniji je ugriz crne udovice. Sam ugriz je praktički bezbolan, a simptomi se pojavljuju otprilike sat vremena kasnije. Mogu se pojaviti jaka bolnost, ukočenost i grčevi, a javljaju se i poteškoće pri disanju, vrućica ili groznica. U liječenju se primjenjuju simptomatska (miorelaksansi, analgetici i kalcij) i specifična terapija (protuotrov - serum). Smrtnost od ugriza crne udovice je oko četiri posto.

Boravak u prirodi može rezultirati i ugrizom krpelja, posebice ako se krećemo među niskim raslinjem. Tek manji broj ugriza kao posljedicu ima prijenos nekih od mikroorganizama koji mogu izazvati bolest, a i u slučaju da je do zaraze došlo, znakovi bolesti javljaju se tipično nakon 7-14 dana nakon ugriza krpelja. Krpelji mogu prenijeti razne zoonoze - krpeljni meningoencefalitis, borelioze te rikecioze (pjegava groznica). Nakon ugriza, krpelja je potrebno odstraniti mehanički čupanjem, a u slučaju pojave ranih simptoma (promjene na koži, simptomi nalik gripi) odmah se treba javiti liječniku.

Zmije

Najopasnija i najotrovnija zmija na koju možemo naići u Hrvatskoj je poskok. Poskok obitava uz jadransku obalu uključujući i mnoge otoke, no može se naći i u drugim dijelovima zemlje. Poskok je većinom aktivan noću, a njegov otrov dovoljno je jak da ubije čovjeka. Ugrizen ud potrebno je podvezati kako bi se širenje otrova usporilo (ne isisavati otrov!) te je žrtvu potrebno hitno odvesti liječniku kako bi primila protuotrov.

Manje otrovna od poskoka, no mnogo rasprostranjenija zmija otrovnica je riđovka.Za razliku od poskoka, riđovka je obično aktivnija danju. Ugriz riđovke je vrlo bolan, no rijetko može ubiti čovjeka. Ipak, u slučaju ugriza potrebno se javiti liječniku, posebice ako niste sigurni radi li se doista o riđovki.

Savjeti

Većina uboda i ugriza koji nam prijete u ljetnim mjesecima mogu se izbjeći uz malo zdravog razuma i opreza. Ako se dogodi da ipak dođe do uboda ili ugriza, najvažnije je ne paničariti nego primijeniti mjere prve pomoći te po potrebi odvesti osobu liječniku. Ako ste u mogućnosti, insekta ili zmiju koja je izazvala ubod/ugriz ponesite sa sobom radi identifikacije, no imajte na umu da u većini slučajeva pokušaj hvatanja povećava agresivnost "krivca" te može dovesti do novih uboda/ugriza. Preporučljivo je izbjegavati kretanje po opasnim mjestima (kamenjar, šuma...) bez pratnje druge osobe, a uvijek je pametno sa sobom ponijeti mobitel. Primjena repelenata spriječit će ubode većine insekata, a nakon povratka kući svakako prekontrolirajte svoju kožu kako biste na vrijeme uočili krpelja ili vidjeli ubod koji u tom trenutku niste osjetili. Ubodeno mjesto preporučljivo je namazati antihistaminskom kremom kako biste ubrzali zacjeljenje. U slučaju da ste alergični na ubod nekog insekta svakako se odmah javite liječniku, a u slučaju čestih alergijskih reakcija liječnik vam možda prepiše i adrenalinski preparat koji možete sami ubrizgati u slučaju hitnoće.
plivazdravlje.hr
  • boca
  • emporium
  • luka
  • primaco
  • unior

Izvještaj sa ljetne škole alpinizma

Opširnije »

BUDITE OPREZNI: Poskok ugrizao ženu dok je brala gljive

Opširnije »

Na Salcano MTB Cup – Sarajevo UCI C3 najbrži Filip Turk i Jovana Crnogorac

Opširnije »

Mosor dobio novo planinarsko sklonište

Opširnije »

Dan istarskih planinara 18. listopada

Opširnije »

Via Dinarica Trailer

Opširnije »

Prokletije – Jezerski vrh

Opširnije »

Splitski alpinistički par osvojio tri najviša balkanska vrha

Opširnije »

SCORPIO CENTAR U NOVOM SVJETLU

Opširnije »

Pošaljite sadržaj

Opširnije »

  

click logo    designer17