HDR fotografija
HDR fotografija je fotografija sa nerealno dobrim svjetlom. High Dinamic Range fotografija. Samo ime kaže da je to fotografija velikog dinamičnog raspona. Ovakve fotografije su u uporabi već neko vrijeme, a do njih se došlo jednostavnim eksperimentiranjem. Čak i Adobe Photoshop CS3 ima mogućnost automatskog sjedinjenja fotografija u jednu HDR fotografiju.
Kako se radi HDR fotografija?
Najjednostavnije je da napravite najmanje 3 fotografije istog objekta, a priklikom fotografiranja trebate ekspoziciju mjenjati i to tako. Da prva bude podeksponirana, druga normalna i treća preeksponirana. Najbolje je snimati najvećom rezolucijom ili RAW u foramtu. Zatim ukoliko imate Adobe Photoshop CS3 odaberete te tri fotografije i opcijom File>Automate>Merge as HDR opcijom spojite u jednu. Prilikom fotografiranja bilo bi poželjno da imate stalak da bi sve fotografije bile iste, osim ekspozicije naravno. A ukoliko nemate mozete iskoristiti opciju u Adobe Photoshop-u koja centrira sve ti fotografije, automatskim prepoznavanjem istog sadržaja. Na interentu se mogu naći dodatni materijali oko HDR fotografije i programi za automatsku izradu.
Kada koristiti HDR?
Ovdje sad ima 2 slučaja. Jedan je realna fotografija, a drugi je nerealna fotografija. Ukoliko želite realnu fotografiju onda HDR koristite u uvjetima kad nikako ne možete dobiti odgovarajući kontrast i balans boj. Naprijmjer fotografirate zalazak sunca ali zelite isto tako da uhvatite razbijanje valova o kamenje. Ili fotografiranje kroz tunel, a želite da tunel i objekat izvan njega budu jednako oštri i osvjetljeni.
Nerealne fotografije možete fotografirati u svakom trenutku i ovom tehnikom izvući ono što želite od njih, napraviti ih kao animaciju, kao nešto apstraktno.
uskoro više i primjeri slika