Riječ-dvije o izviđačima
Izviđači (skauti) su pokret za djecu i mladež, a u ostvarivanju ciljeva i programa im pomažu odrasli članovi organizacije. Izviđači se pretežno bave upoznavanjem prirode, druženjem (socijalizacijom djece) i učenjem korisnih vještina koje im mogu pomoći u budućem životu kako u civiliziranom svijetu, tako i u divljini.
Važnija znanja koja izviđači usvajaju su: orijentacija na karti i u prirodi, topografija, upoznavanje biljnog i životinjskog svijeta, čvorovi, putni znakovi, izviđačke pjesme, društvene igre u prirodi i zatvorenom prostoru, pionirstvo, signalizacija, prva pomoć, sportovi (npr. izviđački sportovi kao što su: otimanje marame, scoutball, tronogo trčanje) i drugo. Postoje i otvorena natjecanja orijentacijskog tipa i sa tzv. olimpijskim disciplinama. Scoutball je jedna od najpopularnijih disciplina, u Hrvatskoj čak i postoji liga natjecanja.
Izviđački pokret
Izviđaštvo dopunjuje školu i obitelj u stvarima koje su za njih neizvedive. Izviđaštvo otkriva svijet izvan zidova učionice, potiče želju za istraživanjem, otkrivanjem i znanjem. Izviđač aktivno primjenjuje svoje znanje i nesebično ga dijeli s drugima.
Izviđaštvo je pokret, uvijek u pokretu. Prilagođava se uvjetima, mjestu i potrebama. Izviđaštvo je način života. Izviđaštvo pruža starijima mogućnost da pomognu mladima. To je put k boljem razumijevanju među generacijama. U radu s mladima odrasli stječu iskustva i znanja koja im pomažu osobnom razvoju. Pomoć mladim ljudima u izgradnji vlastitog i skladnog fizičkog, intelektualnog, društvenog i duhovnog života, kroz zabavu i razonodu. Izviđaštvo ne poznaje granice rase, svjetonazora ili vjere, u skladu s načelima svog osnivača Roberta Badena Powella.
Odluku o pristupanju i ostanku donose mladi sami, a na osnovu brojnih i zanimljivih programa. Izviđači ne predstavljaju niti jednu političku stranku ili organizaciju. Ipak, izviđači se aktivno uključuju u rad za dobrobit zajednice, društva i domovine. Od svog osnutka 1907. godine izviđaštvo nikad nije prestalo rasti. Danas ima više od 28 milijuna članova - dječaka i djevojčica, mladića i djevojaka, u 216 država i teritorija[1]. U posljednjih 20 godina izviđački pokret je udvostručio svoje članstvo. Velik broj novih članova nalazi se u tranzicijskim zemljama. Izviđački pokret pridonosi razvoju demokracije i civilnoga društva.
Skautska metoda
Izviđački zavjet - obećanje i zakoni
Učenje kroz rad i igru
U malim skupinama vršnjaka
Uz pomoć i pozitivan primjer starijih
Simbolički okvir
Život i rad u prirodi
Progresivni poticajni programi - Prema interesima mladih izviđaštvo nudi niz aktivnosti vezanih za život u prirodi - najzdravijoj okolini za rast i razvoj mlade osobe. Kreativnost, jednostavnost i otkrivanje.
To je izviđački izazov!
Razvitak mlade osobe
Duhovna dimenzija
Vječno traženje duhovne vrijednosti života, izvan uskih materijalnih okvira. Privrženost duhovnim načelima, poštivanje religije koja ih izražava i prihvaćanje obveza što iz toga proizlaze, odrednice su izviđačke duhovnosti.
Društvena dimenzija
Sudjelujući u razvoju zajednice, poštujući svakog pojedinca i jedinstvo prirodnoga svijeta, izviđači razvijaju osjećaj odgovornosti i pripadnosti društvu. Izviđači žele širiti ideju mira, razumijevanja i suradnje. Osobna dimenzija izražava se razvijanjem osjećaja osobne odgovornosti i poticanjem želje za vlastiti razvoj.
Izviđači su aktivni
Odgovaraju na potrebe društva i trenutka u kojem se nalaze. Izviđači su uključeni u niz aktivnosti lokalne zajednice. Radimo zajedno sa prijateljima, susjedima, i čelnicima lokalne samouprave nastojeći riješiti probleme zajednice. Iako je izviđački život vezan uz prirodu, sudjelujemo i u prevenciji ovisnosti, zaštiti prava djece, zaštiti okoliša i razvoju lokalne zajednice i civilnog društva. Temeljna načela izviđačkog-skautskog pokreta:
Lojalnost prema svojoj domovini, usklađena s promicanjem lokalnog, nacionalnog i međunarodnog mira, razumijevanja i suradnje
Sudjelovanje u razvoju društva, uz priznavanje i poštivanje dostojanstva drugog čovjeka i integriteta svijeta prirode
Privrženost duhovnim načelima, poštivanje religije koja ih izražava i prihvaćanje obveza koje iz toga proizlaze
Privrženost Obećanju i Zakonima poletaraca, odnosno Zavjetu i Zakonima izviđača
Odgovornost člana za razvoj samoga sebe Povezujući izviđačka načela i izviđačku metodu s programima i aktivnostima koje su posebno karakteristične za izviđače, Savez izviđača Hrvatske nastoji obuhvatiti interese djece i mladeži razne dobi i raznih društvenih slojeva.
Članstvo
Članstvo je podijeljeno prema dobnoj granici:
pčelice i poletarci: od 8 do 11 godina;
mlađe planinke i izviđači: od 12 do 15 godina;
istraživači - starije planinke i izviđači: od 16 do 20 godina;
mlađe brđanke i brđani: od 21 do 26 godina;
starije brđanke i brđani stariji od 27 godina
Zajednički naziv za sve kategorije jest izviđači.