7 savjeta za planinarenje
Planinarenje može biti opasna rekreacija ako se ne znaju osnove. Što ponijeti, kako i zašto, glavna su pitanja prije nego se odvažite osvojiti neki mali brijeg ili veliku planinu. Slijedi nekoliko savjeta kako vaš put učiniti sigurnijim i zabavnijim.
1. nosite samo nužne stvari – kada govorimo o nužnim stvarima, govorimo o vodi, opremi za kišu, medicinskom paketu i švicarskom nožiću. Malo hrane je naravno nužno ako se ide na dulji period.
2. ne pakirajte previše – iako sve može biti korisno, potrebno je paziti da se ne ponese previše stvari. Ne samo da će torba biti nekoliko kila teža, nego će vas to tlačiti cijelim putem. Hodati sa velikom torbom punom nepotrebnih stvari po planini i nije neki gušt. Zato pazite što nosite.
3. recite nekome gdje idete – čak se i iskusni planinari mogu zagubiti u nepoznatim predjelima i šumama. Svakako recite nekome gdje ste i kako vas može kontaktirati, zlu ne trebalo.
4. odmarajte se – nakon sat hodanja, uzmite malo odmora. Pazite da ne dehidrirate i ne premorite se. Ako se to dogodi ne možete nigdje. Čuvajte energiju, trebat će vam.
5. karta i kompas – ako se ne znate orijentirati po zvijezdama, mahovini i sličnim stvarima ne krećite na planinarenje bez kompasa i karte. Izgubljen u šumi i nije neki gušt.
6. počnite lagano – planinarite li prvi put, idite na neko manje zahtjevno mjesto. Nemojte se okuražiti odmah na početku pa zaglaviti na nekoj neprohodnoj i opasnoj planini.
7. naučite paliti vatru – temperatura po noći na planinama drastično pada, pa je bez vatre nemoguće probdjeti noć. Ako nemate upaljač ili šibice, a ne znate zapaliti vatru na stari indijanski način, ne piše vam se dobro.
Uvijek se pazite kada se upuštate ovakve egzibicije, i svakako uvijek nekoga povedite sa sobom. Sigurnije je i mnogo zabavnije, nego sam lutati prostranstvima. Uz to, zapamtite ove savjete i poštujte planinu.