Najopasnije zemlje na svijetu za turiste
Teroristički napad u Moskvi, teror na ulicama Tunisa, kaos u Egiptu – čini se da su popularne turističke destinacije postale izuzetno opasne za njihove stanovnike i brojne turiste. Uživanja u blagodatima godišnjeg odmora zamijenili su dani provedeni u sigurnosti hotelske sobe i konstantni strah. Koje su najopasnije zemlje svijeta?
Britanska tvrtka Control Risks od 2007. prati svjetska događanja te na temelju njih izrađuje karte koje svakom turistu olakšavaju odabir sigurne destinacije. No, jesu li njihova predviđanja uistinu uvijek točna?
Kada su otmice u pitanju, jedan od najopasnijih dijelova svijeta je područje Latinske Amerike. Razlog: bande na taj način dolaze do velikog izvora svojih financija koje koriste u političke svrhe. Mada se i dalje otmice ubrajaju u česte zločine Venezuele i Meksika, broj ovih kriminalnih dijela se smanjuje. No zato se u Kolumbiji sve više povećava broj otmica.
No nije samo Latinska Amerika poznata po ovom ovakvoj vrti kriminalnog djelovanja. Otmice su postale „popularne“ i u Aziji, posebice u Pakistanu, Indiji i Afganistanu. Ako želite posjetiti Afriku, imajte na umu da je Nigerija na prvom mjestu afričkih zemalja kada je otmica stranaca u pitanju.
Prema najnovijim istraživanjima Control Risks-a i nije sve tako crno u novoj 2011. godini. U kategoriji „ekstremno opasnih“ zemalja svoje mjesto su našli samo Afganistan i Somalija. Na dobrom putu poboljšanja sigurnosti nalazi se Angola, Crna Gora i Srbija. Ali rijetke su zemlje koje su poboljšale svoje uvjete. Nesigurnost se povećala u Iraku, Keniji, Zimbabveu, Meksiku, Venezueli i Pakistanu. I dalje se na listi nalaze već otprije poznate zemlje, Gvineja i Haiti.
Dok još mnogo turista za posjet Africi biraju Južnoafričku Republiku, čini se da ova država i nije toliko sigurno odredište kao što se misli. Naime, određene gradske četvrti označene su kao „visoko rizične“, a na tom popisu se pronašao i kvart Spanish Town u West Kingstonu na Jamajci, kao i muslimanski Jug Tajlanda.
Dijelovi kambodžanske granice također se ubrajaju u rizična područja kao i divlji istok Turske i naravno, sjeverni kavkaski dio Rusije.
No zanimljivo je napomenuti, da unatoč praćenju i analizi stanja, koje zahvaća kako političke, tako i ekonomske, vojne, terorističke i geografske čimbenike, stručnjaci ipak nisu predvidjeli nerede u Tunisu niti se ova zemlja našla na popisu rizičnih zemalja. No stanje se mijenja – Tunis, koji je nekad bio označen kao zemlja s niskim rizikom, danas se ubraja u visoko rizične zemlje.
Čini se da nas čekaju brojne promjene kada je turistička karta svijeta u pitanju. Naime Tunis i Egipat ubrajaju se u jedne od najpopularnijih svjetskih destinacija. Trenutno zemlje nisu sigurne ni za turiste ni za svoje stanovnike.