Kako obraditi fotografije u RAW formatu

02b63ab6b7d8ddd5df9ead6b9b1bb540.jpgPuno opcija traži poveći ekran, a jedan od modaliteta u kojemu može raditi upravo je takav da sučelje bude rastegnuto preko cijelog ekrana pa ga je tako najugodnije koristiti bez obzira na veliku količinu dostupnih opcija…
 
Mnogi se vlasnici SLR digitalnih fotoaparat običavaju pitati u kojemu bi formatu trebali snimati fotografija, a tu je odgovor zapravo vrlo jednostavan. Naime, kako RAW format dopušta značajno veću fleksibilnost pri post-procesiranju fotografija, ovo je format koji bi svakako trebao imati prvenstvo. No to obično znači da će je potreban i alat s kojim bi se to post-procesiranje i izvelo, odnosno, s kojim bi se razvio digitalni negativ.
 
Srećom, specijaliziranih alata ima dovoljno, no većina ih je komercijalna i ne baš svima prihvatljive cijene. Manjak kvalitetnih besplatnih alata za rad s RAW formatima ispravlja upravo ovaj gotovo nepoznati višeplatformski biser otvorenog koda. Generalno gledano, riječ je o klasičnom programu za rad s RAW i rasterskim formatima i to nedestruktivnom tehnikom u 16-bitnom modalitetu.
 
Autor koji stoji iza ovoga projekta tvrdi kako mu je cilj ponuditi najkvalitetnije dostupne algoritme za obradu fotografija što mu je, pogleda li se Photivo objektivno, djelomice i uspijeva. Ono što se svakako mora priznati činjenica je da su algoritmi za uklanjanje šuma te ugađanje oštrine i lokalnog kontrasta vrlo fleksibilni i moćni u svijetu alata otvorenog koda (baš tako i tvrdi na glavnoj stranici projekta).
 
Da Photivo itekako spada među moćnije alata postaje jasno već nakon što ga prvi put pokrenete. Tamno i nenametljivo sučelje doprinosi naglašenom fokusu na fotografiju, a premda je potrebno ponešto se navikavati na raspored dostupnih kontrola, jednom kada njima ovladate, ne bi trebalo biti većih problema. Uostalom, treba imati na umu kako za rad ovoga alata treba nešto snažnije računalo, ali i viša razina znanja budući da nije namijenjen početnicima.
 
Proces obrade počinje otvaranjem fotografije, a uz brdo RAW formata tu je i nekoliko rasterskih. Premda je do završne fotografije još dug put, moguće je poslužiti se i prečacem te učitati jedan od dostupnih preseta. Ima ih svega četiri, no ako želite barem malo skratiti vrijeme pri ugađanju slike, ovo je dobar početak. Same opcije za obradu su uredno složene u kartice koje su, pak, smještene okomito.
 
Iza svake krije se hrpa drugih mogućnosti kojima je moguće namještati parametre i, pri tome, odmah uživo vidjeti promjenu na fotografiji koja se obrađuje. Upravo golema količina parametara te algoritama i drugih mogućnostima kojima Photivou raspolaže samo dodatno potvrđuje kako je ovaj alat najprije namijenjen znalcima, a tek onda onima koji su samo radoznali ili su totalni početnici.
 
Ovi potonji bi čak mogli i odustati budući da Photivo u mnogo slučajeva traži prilično korisničke intervencije, pa čak i za neke konačne efekte koje biste s drugim alatima mogli izvesti u jednom potezu. Na primjer, ako se želite riješiti one dosadne maglice koja se običava pojaviti na pejzažnim fotografijama morat ćete iskoristiti cijeli raspon histograma, primijeniti filtre za lokalni kontrast, iskoristiti algoritam za uklanjanje šuma i na koncu primijeniti one klasične filtre za ugađanje kvalitete fotografije.
 
Premda zvuči jednostavno, sam proces baš i nije jer od korisnika zahtijeva promjenu i ugađanje hrpe parametara (od podešavanje svjetline, mapiranja tonova, preko podešavanja kompresije dinamičkog raspona i ugađanja kontrasta, do petljanja s krivuljama, dodavanjem tekstura i hrpe drugih parametara). Drugim riječima, treba imati i strpljenja i iskustva, no isplati se jer su rezultati često iznenađujuće dobri. Srećom, i za ovaj proces, kao i onaj za postizanje lažne HDR fotografije dostupni su kratki vodiči koji će poslužiti i kao odličan uvod i korištenje samoga alata.
 
Budući da je Photivo zamišljen najprije kao program za procesuiranje digitalnih negativa sa hrpom algoritama, ne podržava mnogo formata u koje gotove fotografije možete snimiti. Zapravo, kako je riječ o programu otvorenog koda, slike najradije izvozi u GIMP (slavni grafički editor otvorenog koda), a ako baš želite snimiti fotografiju kao raster, za to će poslužiti format JPEG. Doduše, bilo bi zgodno da je moguće definirati izvoz u više programa, ali i mogućnost snimanja u još pokoji raster (kao što je, na primjer, TIF).
 
Bilo kako bilo, premda Photivo nije savršen i može djelovati zastrašujuće i to pogotovo ako niste vični mukotrpnom ugađanju parametara potrebnih za stvaranje kreativne fotografije, uspijeva ugodno iznenaditi i to ne samo golemom količinom mogućnosti koje nudi i algoritmima na koje se oslanja. Stoga, tražite li solidan alat za obradu digitalnih negativa, a da pri tome ne morate opterećivati kućni budžet i da istovremeno dobijete zaista moćan program, Photivo je nešto što biste svakako trebali iskušati.
 
preuzeto sa BUG.HR
  • boca
  • emporium
  • luka
  • primaco
  • unior

Izvještaj sa ljetne škole alpinizma

Opširnije »

BUDITE OPREZNI: Poskok ugrizao ženu dok je brala gljive

Opširnije »

Na Salcano MTB Cup – Sarajevo UCI C3 najbrži Filip Turk i Jovana Crnogorac

Opširnije »

Mosor dobio novo planinarsko sklonište

Opširnije »

Dan istarskih planinara 18. listopada

Opširnije »

Via Dinarica Trailer

Opširnije »

Prokletije – Jezerski vrh

Opširnije »

Splitski alpinistički par osvojio tri najviša balkanska vrha

Opširnije »

SCORPIO CENTAR U NOVOM SVJETLU

Opširnije »

Pošaljite sadržaj

Opširnije »

  

click logo    designer17