9 kratkih savjeta za pravilan način trčanja!
Poboljšavanje vašeg načina trčanja može vam pomoći da trčite brže, efektnije i s manje pritiska na vaše tijelo. Slijedite ove savjete da biste usavršili svoj način trčanja.
Gledajte naprijed
Vaše oči trebale bi biti fokusirane na tlo oko 3 do 6 metara ispred vas. Ne zurite u vaša stopala. Ne samo da je ovo pravilan način trčanja, nego je i sigurniji način trčanja jer možete vidjeti što nailazi.
Trčite sredinom stopala
Nemojte trčati na prstima ili na petama. Ako trčite na prstima, vaši će se listovi brzo stisnuti ili umoriti i može vam izazvati bol u potkoljenici. Ako doskočite na pete znači da ste napravili prevelik korak i da se lomite, što troši energiju i može izazvati ozljede. Pokušajte trčati sredinom stopala i onda se krećite prema prednjem dijelu prstiju.
Držite ruke u visini struka
Pokušajte držati svoje ruke u visini struka, na mjestu gdje bi mogle lagano dodirivati kukove. Vaše bi ruke trebale biti pod kutem od 90 stupnjeva. Neki početnici imaju tendenciju da drže ruke visoko pokraj prsiju, pogotovo kad se umore. Ironično, tako se zapravo više umarate i počinjete osjećati zatezanje i tenzije u ramenima i vratu.
Opustite ruke
Dok trčite, opustite ruke što je više moguće. Možete lagano stisnuti šake, kao da držite jaje i ne želite ga razbiti. Nemojte čvrsto stisnuti šake jer to može dovesti do zatezanja u rukama, ramenima i vratu.
Provjerite stav
Držite vaš stav ravnim i uspravnim. Vaša glava bi trebala biti podignuta, leđa ravna i ramena u ravnini. Provjerite vaš stav s vremena na vrijeme. Kada ste umorni pri kraju trčanja, često se događa da se malo savijate, što opet može dovesti do bolova u vratu, ramenima i donjem dijelu leđa. Kada se osjetite mlitavima, isprsite se i uspravite.
Opustite i svoja ramena
Vaša ramena trebala bi biti opuštena i u pravilnom okviru ili da su usmjerena prema naprijed, a ne savinuta prema unutra. Ako ih previše zaokružite unaprijed, pluća vam se mogu stisnuti i otežati vam disanje.
Rotirajte ruke iz ramena
Trebali biste zamahivati vašim rukama naprijed i nazad iz vašeg ramenog zgloba, a ne iz lakta.
Nemojte poskakivati
Pokušajte držati vaš korak bliže tlu i fokusirajte se na brzu izmjenu koraka. Previše kretanja gore-dolje je potraćena energija i može teško pasti na vaš donji dio tijela. Što se podižete više od tla, veći ćete šok trebati upiti kada doskočite na tlo i noge će vam se brže umoriti.
Držite ruke sa strane
Izbjegavajte zamahivanje rukama s jedne strane na drugu. Ako vam ruke prelaze preko prsa, veća je vjerojatnost da ćete osjetiti mlitavost, što znači da ne dišete dovoljno. Zamislite vertikalnu liniju koja vaše tijelo dijeli napola – vaše ruke ne bi je trebale prijeći.