Pješčane piramide kod Foče
U uređenim državama bi već bile značajna turistička destinacija, bilježile posjete i donosile prihode, ali u ovoj u kojoj živimo bosanske pješčane piramide kod Foče tek su „stigle“ na razglednice iz ovog grada.
Ovaj prirodni fenomen u mjestu Pirni Do, pokraj starog puta koji je nekada povezivao Foču i Sarajevo, nastao je višestoljetnim djelovanjem kiše i snijega. Osim ljepotom od svih sličnih u svijetu razlikuje se i po zelenilu koje ga okružuje, te po činjenici da erozijom tla on ne nestaje već raste.
- Poslije vašeg dolaska piramide su se afirmisale, jer kasnije su počeli i drugi mediji da ih snimaju, ali čini mi se da su više animirale svjetsku javnost nego nas kojima je ovaj prirodni fenomen pred nosom – kaže kustosica fočanskog muzeja Dragica Ćurčić, žena koja se već godinama bori da ova turistička atrakcija dobije status kakav zaslužuje.
Općina Foča uskoro će, kaže, finansirati projekat obilježavanja piramida, njihove zaštite izgradnjom zaštitne ograde, te popraviti veoma loš put koji vodi do njih. - Ozbiljniji projekat bi radio Zavod za zaštitu spomenika kulture RS. Piramide treba da se osvijetle, povežu sa pećinom Ledenjačom iz bronzanog doba u kojoj se mogu pronaći crteži iz praistorije, a sve kako bi turiste mogli zadržati duže vrijeme – kaže Ćurčić. Čak je i Austrougarska odlučila promijeniti trasu puta kako bi sačuvala fočanske piramide, ali je najveća od njih, visoka više od 20 metara, porušena izgradnjom ceste nakon drugog svjetskog rata. Izgleda da je bečkim vlastima prije stotinu godina bilo više stalo do bosanskih prirodnih fenomena nego onima u Sarajevu ili Banja Luci danas.