Svjetski dan voda

istockphoto_3828186_water_bubbles.jpgInicijativa obilježavanje Svjetskog dana voda, pokrenuta je na Konferenciji Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju (United Nation Conference on Environment and Development, UNCED), održanoj u Rio de Jeneiru  u decembru 1992. godine, a rezolucijom Generalne skupštine UN-a od 22. februara 1993. godine, isti se zvanično obilježava 22. marta svake godine.
 
 
Više od milijardu ljudi na Zemlji nema stalan pristup zdravoj vodi, a 2,4 milijarde živi bez osnovnih sanitarnih uslova - pokazuju podaci UN-a koji je, deklaracijom od 22. marta 2003. godine,  razdoblje od 2005. do 2015. godine proglasio decenijom  voda. Oko dva miliona djece godišnje (5 000 života u danu) umre zbog nedostatka čiste vode i kanalizacije. Stoga je Svjetski dan voda 2011. (WWD 2011.) posvećen kvaliteti i isticanju važnosti ovog nezamjenjivog resursa, zajedno sa njegovom dostupnošću u okviru cjelovitog upravljanja vodnim resursima.
 
Ujedinjeni narodi su pozvali sve zainteresovane organizacije da ovaj dan posvete implementaciji UN-ovih preporuka i da poduzmu konkretne aktivnosti koje smatraju prikladnima u skladu sa vlastitim nacionalnim kontekstom. U Bosni i Hercegovini se 22. mart - Svjetski dan voda, obilježava svake godine. Od 2004. godine uvedena je praksa da se ovaj dan obilježava na nivou Bosne i Hercegovine na taj način da su naizmjenično organizatori i domaćini institucije sektora voda Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. U tom smislu, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva iMinistarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske u saradnji sa Agencijom za vodno područje rijeke Save-Bijeljina i Agencijom za vode riječnog sliva Trebišnjice-Trebinje, organizuje u Trebinju zajednički radni skup obilježavanja Međunarodnog dana voda u Bosni i Hercegovini. Zbog važnosti koju voda ima, kao i značaja kojeg su ove godine Ujedinjeni narodi pridali navedenoj problematici, autorski radovi koji će biti prezentirani na ovom skupu ukazuju na problematiku vrlo karakterističnu ne samo lokalno, na razini Bosne i Hercegovine, nego i mnogo šire kao što je: snabdijevanje urbanih sredina vodom za piće, odvodnja i pročišćavanje otpadnih voda, urbani vodni sistemi, a koja je u skadu sa ovogodišnjim sloganom Međunarodnog dana voda 2011.-„Voda za gradove: Odgovor na urbani izazov“.
BiH raspolaže značajnim vodnim bogatstvom, koje istovremeno predstavlja značajan ekonomski potencijal. Nažalost, kao i u drugim područjima, nedovoljno je ulagano u zaštitu voda i zaštitu od voda. Na teritorij BiH u prosjeku godišnje padne oko 1250 l/m2 oborina, što je u odnosu na prosjek Evrope više za 250 l/m2. Od ukupne pale količine vode sa teritorije BiH neiskorišteno otječe u prosjeku 57%.  Više na NEAP BiH.
 
 Fond za zaštitu okoliša FBiH će i u ovoj godini dio svojih aktivnosti usmjeriti ka implementaciji finansijskih sredstava kroz programe, projekte i druge aktivnosti u oblasti zaštite, očuvanja i poboljšanja kvaliteta voda, i to naročito u oblastima: upravljanja otpadnim vodama, korištenja voda, zaštite vodotoka na teritoriji Federacije BiH, te u oblasti upravljanja vodnim resursima za projekte i programe čija je implementacija u toku.
  • boca
  • emporium
  • luka
  • primaco
  • unior

Izvještaj sa ljetne škole alpinizma

Opširnije »

BUDITE OPREZNI: Poskok ugrizao ženu dok je brala gljive

Opširnije »

Na Salcano MTB Cup – Sarajevo UCI C3 najbrži Filip Turk i Jovana Crnogorac

Opširnije »

Mosor dobio novo planinarsko sklonište

Opširnije »

Dan istarskih planinara 18. listopada

Opširnije »

Via Dinarica Trailer

Opširnije »

Prokletije – Jezerski vrh

Opširnije »

Splitski alpinistički par osvojio tri najviša balkanska vrha

Opširnije »

SCORPIO CENTAR U NOVOM SVJETLU

Opširnije »

Pošaljite sadržaj

Opširnije »

  

click logo    designer17