Zanimljivosti - svijet skija

skijanje_arhiv.jpg- Skije za koje se smatra da su starije od grčke i antičke kulture, arheolozi su otkrili u Laponiji, Sibiru i Kanadi. Nalazi govore da su skije stare oko 3 000 godina.

- Stare skije razlikovale su se po načinu izrade, širini, po vrsti drveta i bile su rezbarene ili presvučene tuljanovim krznom.

- Skije koje su posebno zanimljive pripadaju srednje-skandinavskom tipu skija, od kojih je jedna bila vrlo dugačka a druga, pomoću koje se skijač otiskivao, sasvim kratka.

- Skijanje u prošlosti nije imalo sportski značaj već praktičnu vrednost. Skije su korišćene kao sredstvo komunikacije za hodanje i kretanje po snegu, za «putovanja» iz kraja u kraj, lov i ratovanja.

- Najstariji zapis o skijanju ostavio je kaluđer Jordanes 550 godine u delu «De originae actibuquae GOTARUM SKRIDFINI» u kome opisuje skijanje Laponaca.

- Prva skijaška svečanost održana je 880 godine u Norveškoj.

- Skijanje su u svoj viteški program uveli i Skandinavski vitezovi 1100 godine.

- Skije pod nazivom «ski» prvi put u srednoj Evropi pominju se u delu biskupa Olausa Magnusa u kojima prikazuje putujuće družine lovaca kako na skijama tragaju za divljači.

- Zanimljiv je podatak o švedskom narodnom junaku, Gustavu Vasi, koji je u borbi pobegao ispred Danaca na skijama zajedno sa vojnicima 90 km dalje.

- Početak današnjeg sportskog skijanja nastao je početkom IX veka u Skandinaviji, na severu norveških pokrajina Telemarkena i Oesterdahala. Poznat je podatak da su skijali svi tamošnji žitelji bez obzira na starost i pol. Bilo je poznato nekoliko načina skijanja za zabavu koji je obuhvatio razne oblike skijaškog trčanja, skijaške skokove kao i brze i direktne skokove. Iz tih krajeva potiče poznati narodni junak i skijaški pionir Sondre Anderson Northeim. On je 1868. u tadašnjem glavnom mestu Kristijanija (današnji Oslo) položio temelje sportskom načinu skijanja.

- Skijanje se počelo širiti iz Skandinavije u Srednju Evropu krajem IX veka. Tu je na području Alpa dobilo posebno značenje, te se kasnije razvilo kao alpsko skijanje širom sveta.

- Najstariji zapis o skijanju u našim krajevima je zapis Janeza Valvazora iz 1689. gde govori o svom viđenju skijanja.

- Stari način skijanja na Blokama (oko 30 km južno od Ljubljane) je jedini autohtoni oblik skijanja u srednjoj Evropi. Na temelju bloške skijaške kulture odomaćena je i slovenska skijaška terminologija «skija», «skije», «skijanje» i širena je ideja da je skijanje narodno nasleđe.

- Za širenje skijanja u Sloveniji i Hrvatskoj prvenstveno su zaslužni lovci, šumari, vojnici i planinari.

- Ekspedicija Fridtjofa Nansena na Grenlandu skijama 1888 godine pobudila je veliko interesovanje za skijanje u celoj srednjoj Evropi.

- Prvo sistemsko proučavanje skijanja kod nas počelo je u Zagrebu 1894 godine, a uveo ga je dr Franjo Bučar koji je od 1892. do 1894. pohađao Centralni gimnastički institut u Stocholmu, gde je između ostalog učio i skijanje. On je po povratku u domovinu od 1894. do 1896. vodio tečaj telesnih vežbi za srednjoškolske učitelje koje je obučavao i skijanju.

- Prva skijaška sekcija Hrvatskog akademskog kluba osnovana je 1909. u Zagrebu.

- Početak Slovenskog alpskog skijanja smatra se 1910 godina, jer su te godine nabavljene alpske lilendfelske skije.

- Prvi skijaški tečaj u Hrvatskoj održan je 1913. u Mrkoplju za vreme zimskih praznika a u isto vreme se u Sloveniji pojavljuje i čisto alpsko skijanje.

- Prva skijaška organizacija na našim prostorima osnovana je u Ljubljani nakon I svetskog rata.- Prvi tečaj skijanja u Sloveniji organizovao je i vodio Rudolf Bađura na Bohinju u prvoj polovini januara 1914 godine, a u drugoj u Ljubljani. To se smatra početkom organizovanog skijanja u Sloveniji.

- Prvi priručnik o skijanju izdao je Franjo Bučar 1910 godine u Budimpešti.

- Prvu knjigu o skijanju napisao je Rudolf Bađura 1924. u Ljubljani.

Prvo prvenstvo u Yugoslaviji u skijanju održano je na Bohinju 1921 godine u skijaškom trčanju na 5 km i pobedio je Janez Hlebanja, dok je u skijaškim skokovima pobedio Joža Pogačar sa skokom od 9 metara.

Yugoslovenski zimsko-sportski savez (JZSS) osnovan je 1922 godine u Ljubljani.

  • boca
  • emporium
  • luka
  • primaco
  • unior

Izvještaj sa ljetne škole alpinizma

Opširnije »

BUDITE OPREZNI: Poskok ugrizao ženu dok je brala gljive

Opširnije »

Na Salcano MTB Cup – Sarajevo UCI C3 najbrži Filip Turk i Jovana Crnogorac

Opširnije »

Mosor dobio novo planinarsko sklonište

Opširnije »

Dan istarskih planinara 18. listopada

Opširnije »

Via Dinarica Trailer

Opširnije »

Prokletije – Jezerski vrh

Opširnije »

Splitski alpinistički par osvojio tri najviša balkanska vrha

Opširnije »

SCORPIO CENTAR U NOVOM SVJETLU

Opširnije »

Pošaljite sadržaj

Opširnije »

  

click logo    designer17