Zdravi na snijegu
Da bi iskustvo zime ostalo u dugom i dobrom sjećanju, treba se pridržavati važnih pravila odijevanja, kvalitetne prehrane i sigurnog kretanja po snijegu. U suprotnom, snijeg i hladnoća, koje donosi zima, mogu ostaviti posljedice na zdravlje i pokvariti očekivani užitak.
Skijaška oprema
U odabiru skijaške opreme najskuplje ne znači i najbolje jer se skije i oprema biraju prema skijaškoj tehnici, tjelesnoj masi i visini skijaša te iskustvu.
U skijašku opremu ubrajaju se skijaške cipele, vezovi, skije, skijaški štapovi, skijaško odijelo, naočale, kapa, rukavice i krema za sunčanje. Krenimo redom.
Skijaške cipele - pancerice – dio su opreme koji najviše može utjecati na vaš napredak u skijanju. Ne žurite se pri kupnji pancerica i ne zaboravite ih isprobati u skijaškoj čarapi. Prsti trebaju doticati vrh pancerice, ali nikako biti savinuti ili se pri hodanju nabijati u vrh. Kad zakopčate pancericu, nigdje ne smijete osjećati bolno stezanje ili žuljanje. Pri savijanju koljena u zakopčanoj se pancerici peta ne smije dizati, neovisno o pancerici. Stopalo apsolutno ne smije imati takav stupanj slobode da se, dok je pancerica mirna, može pomicati lijevo-desno u samoj cipeli.
Vezovi – važan su dio opreme koji čvrsto povezuju skije i pancerice, prenose silu na skiju i u presudnim kritičnim trenucima otpuštaju nogu iz fiksnog položaja, sprečavajući ozljede.
Skije – u posljednjih nekoliko godina, od pojave carving skija, teško je dati točnu formulu za pravilan odabir skija. Danas je tržište preplavljeno različitim skijama svjetskih proizvođača, a u svom tom šarenilu teško je odabrati one prave. Skijašu bez mnogo iskustva pri izboru može pomoći prodavač. Ima mnogo detalja na koje treba pripaziti – širina, dužina, radijus, mekoća skija. Ne treba zaboraviti niti na njihovo redovito održavanje, što uključuje brušenje i podmazivanje.
Skijaški štapovi – najvažnije je odabrati pravu dužinu štapa. Okrenite ga naopako, uhvatite ispod zvjezdice i oslonite o pod. Ako vaša nadlaktica i podlaktica zatvaraju kut od 90°, izbor je pravilan.
Skijaško odijelo – jednodijelno ili dvodijelno, prema vlastitom izboru. Trebalo bi biti od nepropusnog materijala (npr. gore-tex). Pri odabiru boje računajte na to da trebate biti vidljivi i u lošim uvjetima na stazi (magla, snijeg).
Skijaške naočale – osim što štite od vjetra prilikom bržeg skijanja, štite i od opasnih UV zraka te sprečavaju skijaško sljepilo.
Rukavice – nužne su za skijanje. Trebaju biti od nepropusnog materijala i tople. Osim što vas štite od hladnoće, štite i od ozljeda pri padu.
Kapa, šal, maska – preporučeno je glavu prekriti kapom, omotati se šalom, ali sve ovisi o pojedincu i vremenskim prilikama. Maske se nose kod ekstremno niskih temperatura i mećava jer u potpunosti štite lice.
Kaciga – osim što štiti od vremenskih neprilika, štiti glavu i od mogućih ozljeda. Za male skijaše (do 12 godina) na stranim je skijalištima zakonom propisana kao obvezatna oprema.
Zaštitna krema – na snijegu upotrebljavajte kreme s visokim zaštitnim faktorom jer zbog odbijanja sunčanih zraka od snijega na koži mogu nastati teške opekline. No, pripazite na još nešto - zaštitne kreme koje upotrebljavamo prilikom sunčanja na moru razlikuju se od ovih jer su znatno rjeđe, pa ako upotrebljavate njih, ipak možete dobiti opekline, osobito ako se skijate na visokim nadmorskim visinama.
I još nešto za kraj – ako, unatoč tomu što ste odabrali pravu opremu (osobito mislim na pancerice), i dalje osjećate hladnoću u nogama, postoji rješenje! Tzv. grijači za cipele ulošci su koje možete staviti u pancerice ili bilo koje druge cipele. Uloške grije baterija na punjenje koja se pričvršćuje na stražnji dio pancerice izvana, i to najčešće trakom na čičak.
Hipotermija
Hipotermija ili pothlađenost stanje je snižene opće tjelesne temperature.
Koliko god skijanje bilo zabavno, katkad ima i neugodnih posljedica. Predugo izlaganje ekstremno niskim temperaturama može uzrokovati stanje pothlađenosti organizma. Nastojte izbjegavati uvjete koji će vas dovesti u takvo stanje.
Ako dođete u situaciju pomoći pothlađenoj osobi, kako da to učinite?
Osoba u početku ima osjećaj hladnoće i drhti. Poslije osjećaj hladnoće prestaje, a javljaju se umor, tromost i velika želja za snom. Sve tjelesne i psihičke funkcije se usporavaju. Mogu se javiti i priviđenja. S daljnjim snižavanjem tjelesne temperature osoba gubi svijest. Disanje i rad srca jako se usporavaju.
Hipotermiju treba na vrijeme uočiti i pružiti pomoć kako se stanje ne bi još više pogoršalo:
- Osobu unesite u toplu prostoriju.
- Vlažnu i mokru odjeću zamijenite suhom.
- Ponudite topla, zaslađena, bezalkoholna pića.
- Za zagrijavanje možete upotrijebiti termofor i slične izvore topline, ali ne prislanjajte ih izravno na tijelo nego preko deke.
- Ako nemate na raspolaganju toplu prostoriju, pokušajte osobu izolirati od hladnoće sa svih strana dekom, odjećom, novinskim papirom ili drugim materijalom i zovite pomoć.
Ozebline
Koža je tijekom zime izložena niskim temperaturama i hladnom oštrom vjetru koji usporavaju njezin metabolizam, smanjuju imunitet i pojačano je isušuju. Izložena hladnom i suhom vjetru, nježna nezaštićena koža lica i šaka najprije pocrveni, potom se zategne i puca. Kad pri takvim situacijama dovoljno dugo ne obraćamo pozornost na zaštitu, mogu se pojaviti i ozebline.
Uzroci ozeblina su hladnoća, tijesna obuća i preosjetljivost kože. Najčešće se pojavljuju na prstima ruku i nogu, petama, nosu i usnicama kao crvenilo i edemi, a katkad se stvaraju i ranice. Ozebline mogu biti površinske (oštećenje kože i potkožnog tkiva), ali i duboke (zahvaćaju mišiće, tetive, katkad i kosti).
Prvi se stupanj manifestira lokalnim bljedilom, osjećajem hladnoće i boli, a nakon utopljavanja pojavljuje se reaktivno crvenilo i peckanje. U težim slučajevima dolazi do smrzavanja krvnih žila i okolnog tkiva te uništavanja njihovih stanica, pa čak i nekroze smrznutog tkiva.
Osjetite li da su vam prsti ukočeni i neosjetljivi na bol, poduzmite preventivne mjere:
- Obucite suhe rukavice ili čarape.
- Osigurajte dovoljno široku obuću.
- Izbjegavajte dodire metalnih predmeta s golom kožom.
- Utoplite prste.
- Mičite prstima.
U svakom slučaju, potrudite se da na vrijeme spriječite pothlađivanje. Kada osjetite da vam hladnoća prodire u kosti, prekinite sa skijanjem i otiđite se zagrijati u najbližu skijašku brvnaru ili planinarski dom. Neka vam skijanje ipak ostane samo u lijepom sjećanju!