Na dva kotača do dobrog zdravlja i savršene linije
Vožnja biciklom ugodnija je od napornih vježbi u teretani, a samo pet minuta na dan pomaže ženama koje ulaze u srednju dob da održe vitku liniju, pokazuju istraživanja. One su imale kilogram manje od onih koje nisu biciklirale, a djevojke koje su produljile vožnju na 30 minuta na dan imale su dva kilograma manje. No osim žena, od vožnje biciklom koristi će imati sve generacije i oba spola: najmlađi će brzo i lako razviti osjećaj za ravnotežu i koordinaciju, mladi će povećati kapacitet pluća i doći u formu, a za starije je ovo trening zdravlja koji im neće polomiti kosti.
Osim što pomaže jeftino i jednostavno u regulaciji tjelesne težine, vožnja biciklom ne “troši” zglobove nego ih održava zdravim i pokretnim te ne opterećuje kralježnicu jer se težina tijela raspoređuje po okviru bicikla. Za mišiće leđa i dobro držanje osobito je dobro bicikliranje po neravnom terenu ili na usponima, a mišići na nogama postaju jači i u boljoj kondiciji. Vožnja biciklom je odličan aerobni trening u kojem mišići sagorijevaju kisik, srce postaje jače i otpornije, a srčani puls i tlak se smanjuju.
Jača kosti, a ne troši zglobove
Na biciklu najviše rade mišići leđa, bedreni mišići i listovi, a izdržljivost cijelog organizma se povećava. Koljena i zglobovi nisu pod tolikim opterećenjem kao kod trčanja pa je, kao i plivanje, vožnja biciklom poželjna i za ljude starije dobi kojima su kosti oslabljele. Bicikliranje također smanjuje loš LDL i povećava dobar HDL kolesterol.
Skida masne naslage te poboljšava cirkulaciju nogu
Svakodnevna vožnja bicikom topi kalorije i skida masne naslage, no sve ovisi o intenzitetu vožnje i unosu hrane. Pri najsporijem bicikliranju troši se oko 150 kalorija na sat, no kod intenzivnijeg te na uzbrdici i više od 500. Vozite li bicikl svaki dan, vrlo je vjerojatno i smanjenje te sprečavanje celulita, a cirkulacija nogu će se sigurno poboljšati. No oni koji imaju probleme s proširenim venama i vrlo slabom cirkulacijom trebaju voziti umjereno i po ravnome.
Smanjuje rizik od najvećih ubojica
Srce je najvažniji mišić u tijelu, a ako se ne bavite nikakvim sportskim aktivnostima, može se oštetiti, što može prouzročiti srčani udar ili zatajenje. Ljudi koji se svakodnevno umjereno voze biciklom smanjuju rizik od srčanog udara za 50 posto, pokazuju studije. Umjereno bicikliranje također će smanjiti i rizik od karcinoma.
Povećava kapacitet pluća i rad bronhija te regulira šećer
Ljudima sa smanjenim kapacitetom pluća zbog astme, pušenja ili zbog kronične upale bronhija vožnja biciklom može posebno pomoći. Bicikliranje je aerobni trening koji povećava kapacitet pluća i rad bronhija, a dok okrećete pedale, dišete dublje i znojite se više. Povećava se cjelokupna tjelesna kondicija, a istraživanja pokazuju da posebne koristi imaju i dijabetičari jer se smanjuje razina šećera u krvi. Vožnju trebaju izbjegavati jedino oni s genitalnim problemima.
Razvija koordinaciju i ravnotežu, a smanjuju stres
Kao hobi, vožnja biciklom sportska je aktivnost koja pruža odličnu zabavu i druženje za sve uzraste na otvorenom u prirodi. Na biciklu ćete lako upoznati nova mjesta i ljude, a brzo se razvija osjećaj za ravnotežu i koordinaciju te snalaženje u prostoru. Pritom nećete štetnim plinovima zagaditi prirodu. Vrijeme provedeno na biciklu ojačat će cijeli organizam te umanjiti tjeskobu i stres te olakšati borbu sa životnim izazovima.