7 savjeta za kupnju bicikla
Nekoliko pravila za odabir novog ljubimca na dva kotača.
Sve više ljudi uviđa kako je bicikliranje najjednostavniji i najlakši način dolaska do posla, no mnogi, nažalost, prilikom kupnje, gledaju samo na vanjski izgled. Kako bismo vam olakšali odluku i sam shopping, donosimo nekoliko osnovnih pravila prilikom odabira vašeg novog ljubimca.
1. Odlučite se za što vam bicikl treba
Uzimate li ga kao prijevoz do posla, vjerojatno ćete ga najčešće voziti cestom i pločnicima, za što je najbolji izbor – city-bike, ili pak nešto moderniji, sklopivi. City-bike odlikuje se tankim i glatkim gumama, koje, za razliku od popularnog mountain-bikea, olakšavaju vožnju gradskim cestama.
2. Odlučite se kakva vam cijena odgovara
Solidan bicikl može se kupiti već za tisuću kuna, no za neku udobniju vožnju, s kvalitetnijom opremom, očekujte izdvojiti 400-700 KM. Ovo, naravno, govorimo iz perspektive amatera, kojemu nije bitna svaka sitnica, nego jednostavno sigurna i ugodna vožnja.
3. Bicikl potražite u specijaliziranim trgovinama
Svaka čast svakom trgovcu, no samo u specijaliziranim trgovinama znat će vam reći kakav bicikl upravo vama treba. Nažalost, čak se i u sportskim trgovinama koje nisu specijalizirane upravo za bicikle zna dogoditi da prodavači nemaju pojma o tome što prodaju. U specijaliziranim prodavaonicama preporučit će vam bicikl prilagođen vašim potrebama, ali i visini, što se često zanemaruje, a iznimno je važno prilikom kupnje, iako većina misli kako je dovoljno samo prilagoditi sjedalo.
4. Pobrinite se za "nulti servis"
Nulti servis bi vam trebali pružiti trgovci netom nakon kupnje. Tamo će pregledati vozilo, centrirati kotače i provjeriti kočnice i lanac. Nakon toga, također bi bilo poželjno pronaći servisera na kojega možete računati, ako ništa drugo, onda za redoviti godišnji servis bicikla, koji se uglavnom obavlja na proljeće.
5. Sigurnost - vi
Za djecu mlađu od 16 godina nošenje kacige je obavezno. Starijima nije, no u svakom slučaju se preporučuje. Osim toga, biciklirate li na posao, ne bi bilo loše kupiti i traku koja se pričvršćuje oko desne noge, kako vam nogavice od hlača ne bi zapele u lanac. Ne samo što će vam ulje uništiti omiljeni komad odjeće, već se hlače mogu toliko zapetljati da ćete odjednom samo pasti na tlo. Osim trakica koje za 20-ak kuna možete kupiti u većini biciklističkih dućana, poslužit će vam obična kvačica, ili u nuždi – i čarapa u koju ćete utaknuti hlače.
Tu su i svjetla, od kojih je gotovo pa nužno imati ono stražnje. Pomično je, tako da ga prilikom svakog parkiranja bicikla možete ponijeti sa sobom bez straha da će vam ga netko otuđiti. Instalacija je jednostavna, a cijene se kreću već od 30 kuna, pa na više.
6. Sigurnost – bicikl
Ovaj savjet odnosi se na sigurnost vašeg ljubimca. Krađa bicikla je nažalost svakodnevna pojava. Svaka vrsta lanca ili "šifre" ima svoje prednosti i mane. Upravo stoga amaterima i jest preporučljivo kupovati ne baš skupe bicikle, jer se takvi, logično, manje i kradu. "U" lokot, odnosno komad cijevi zaobljenog oblika vjerojatno je najsigurnija zaštita, no istovremeno je i najneprilagodljivija, odnosno ne daje vam mogućnost prevelikog odabira mjesta gdje ćete se parkirati.
7. Dodatna oprema
Blatobrani, košara, sjedalica za dijete... Sve po osobnim željama, u svakom slučaju je najbolje kupovati uz prisustvo bicikla, kako bi vam prodavač to odmah i instalirao.
Kad ste obavili kupnju, pred vama je veliko veselje vožnje do odredišta.