Biciklom do čvrstih i vitkih nogu
Bicikl se posebno preporuča svima koji vode sjedilački način života - Vožnja bicikla jedan je od najboljih načina na koji možeš potrošiti suvišne kalorije i smršavjeti. Bicikl pomaže i kod oblikovanja tijela, prvenstveno donjeg dijela tijela, a dobro ga je kombinirati s treningom snage u teretani.
Preporučujemo vožnju bicikla svima koji puno rade i žive sjedilačkim načinom života, a objasnio je i kako izračunati kalorijsku potrošnju tijekom vožnje.
Bicikl mogu voziti svi od 5 do 77 godina
Vožnju biciklom preporučam svima, od 5 do 77 godina. Naravno, vožnja biciklom nosi određene rizike. Jedan od rizika je pad s bicikla. Ukoliko je osoba koja vozi bicikl u lošem fizičkom stanju ili je u starijoj životnoj dobi, posljedice pada mogu biti velike, a oporavak dug. Nadalje, vožnja biciklom podrazumijeva sudjelovanje u javnom prometu, u kojem sudjeluju ostali biciklisti, motorna vozila i pješaci. Osoba koja se odlučila za vožnju biciklom treba se dobro snalaziti s prometnim propisima, poštivati tuđu prednost i biti oprezna kada je u prednosti. U suprotnom postoji opasnost od sudara gdje posljedice mogu biti gore nego kod pada.
Bicikl ubrzava metabolizam
Sjedilački način života je siguran put ka pretilosti i lošem stanju kardiovaskularnog sustava. Vožnja bicikla potiče taj sustav na pojačani rad, osoba troši dodatne kalorije i ubrzava metabolizam koji sa sjedenjem postaje sve sporiji i sporiji. Uz to, mišići se jačaju, a i pluća pojačano rade. Klijentima u teretani preporučam uz fitness i vožnju bicikla jer je uvijek dobro kombinirati trening snage i kardio trening.
Postoje li određene ozljede i stanja kod kojih ne bi preporučio bicikl?
Problemi sa srcem. Problemi s lumbalnim dijelom kralježnice. Problemi s koljenima. Epilepsija.
Kako izračunati kalorijsku potrošnju kod vožnje bicikla?
Vrlo je teško na to pitanje dati čak i približno točan odgovor. Jedini točan odgovor može se dobiti mjerenjem posebnim instrumentima u kontroliranim uvjetima. Koliko kalorija će se potrošiti u jednom satu vožnje ovisi o nizu faktora: brzini kojom voziš, težini bicikla i opreme na njemu, težini i odnosu mišićnog i masnog tkiva osobe koja vozi, konfiguraciji terena, vrsti bicikla, smjeru vjetra i slično.