Articles

HRVATSKA - Nacionalni park Sjeverni Velebit

_svelebit.jpg
Nacionalni park Sjeverni Velebit proglašen je 09.06.1999. godine, a Javna je ustanova započela s radom na temelju ukaza Sabora RH od 16. rujna iste godine. Područje je proglašeno nacionalnim parkom zbog izrazite raznolikosti krških fenomena, bogatstva živog svijeta i iznimnih prirodnih ljepota na relativno malom prostoru.
Površina parka iznosi 109 km2, a unutar istog nalazi se strogi rezervat Hajdučki i Rožanski kukovi, koji predstavlja specifičan geomorfološki fenomen na kojemu je do sada otkriveno više od 150 jama, od kojih je najpoznatija Lukina jama, jedna od najdubljih u svijetu uopće, otkrivena 1999. godine.
Zabranjen je za posjetitelje (osim prolaska Premužićevom stazom) i u njemu se mogu provoditi samo znanstvena istraživanja te vođenje u edukativne svrhe, uz dopuštenje nadležne uprave za zaštitu prirode. U sklopu parka nalaze se još botanički rezervat "Visibaba", na kojemu se nalazi najveće nalazište endemične hrvatske sibireje (Sibiraea altaiensis ssp. croatica), te botanički rezervat Zavižan-Balinovac-Velika kosa, koji se ističe bogatstvom visokoplaninske flore. Unutar rezervata nalazi se i poznati Velebitski botanički vrt, kojega je osnovao prof. Fran Kušan još davne 1967. godine.
Park je ispresijecan brojnim planinarskim stazama, od kojih je najpoznatija Premužićeva staza, nazvana po graditelju ing. Anti Premužiću koji ju je projektirao još davne 1930. godine, dok je sama gradnja dovršena 1933. godine. Staza prolazi kroz najljepše i najzanimljivije dijelove sjevernog Velebita. S planinskih vrhunaca pruža se prekrasan pogled na Jadransko more i otoke Pag, Rab, Goli, Prvić i Krk, te na ličko zaleđe s kontinentalne strane. Kulturna baština parka očituje se u brojnim ruševinama starih stočarskih stanova, kuća i suhozida, koji svjedoče o prošlim vremenima kada je ovo područje naseljavao znatno veći broj ljudi, koji se kasnije raselio po svijetu, ostavivši samo tragove svoje nazočnosti na ovom iznimno lijepom i neponovljivom prostoru.
Osamljeni, vječni posrednik između mediteranske i kontinentalne Hrvatske, odolijevajući snažnim naletima vjetrova, udarima gromova, kiši, snijegu, ledu, mrazu i suncu, ponosno se izdiže milijunima godina i priča veličanstvenu priču svoga nastajanja, putovanja i rasta.
Svjedoke te priče nalazimo u tolikoj množini i u toliko raznovrsnih oblika da ovo područje nacionalnog parka s punim pravom možemo nazvati prirodnim geološkim muzejom.
Ovdje je pohranjena najočuvanija, najljepša i najdeblja "knjiga" sedimentnih karbonatnih stijena.
Iz njenih danas otvorenih stranica iščitana je povijest njegovog stvaranja kroz više od 200 milijuna godina.
U savršenom skladu prirodne sile podarile su ovom području najljepše krške morfološke i hidrogeološke fenomene, te ga uvrstile u svjetski vrh krške morfologije.
U dugom vremenskom nizu, putujući kroz prostor i vrijeme, sedimentne stijene danas govore o različitim morskim dubinama u kojima su nastajale, o periodima izdizanja iznad morske razine, o bezbrojnim oblicima životinjskog i biljnog svijeta koji su u tim vremenima živjeli, velikim razlamanjima  i pucanjima zemljine kore, o klimatskim prilikama, o snažnom mehaničkom i kemijskom djelovanju vode.
DODATNO
  • boca
  • emporium
  • luka
  • primaco
  • unior

Izvještaj sa ljetne škole alpinizma

Opširnije »

BUDITE OPREZNI: Poskok ugrizao ženu dok je brala gljive

Opširnije »

Na Salcano MTB Cup – Sarajevo UCI C3 najbrži Filip Turk i Jovana Crnogorac

Opširnije »

Mosor dobio novo planinarsko sklonište

Opširnije »

Dan istarskih planinara 18. listopada

Opširnije »

Via Dinarica Trailer

Opširnije »

Prokletije – Jezerski vrh

Opširnije »

Splitski alpinistički par osvojio tri najviša balkanska vrha

Opširnije »

SCORPIO CENTAR U NOVOM SVJETLU

Opširnije »

Pošaljite sadržaj

Opširnije »

  

click logo    designer17