BrdskI bicikl - DA ali koji?

giant-29-mountain-bike2.jpgUnutar grupe brdskih bicikla imamo nekoliko podvrsta koje se razlikuju tehnički, po namjeni i cijeni. Pogledajte tabelu sa pregledom  tipova: 

*0 Čelik , Hi-ten , čest u industriji jeftinih i dječijih bicikla: težak! 

CrMo - Krom molibden čelik ima vrhunska svojstva - čvrst i ugodan za vožnju: apsorbuje vibracije! Lako se vari i ispravlja. Nešto teži od aluminija. Neopravdano zapostavljen od proizvođača, tako da i nema puno modela sa ramovima od ovog materijala.

*1 Aluminijum , Postoji nekoliko serija: 6000, 7000, 9000 i puno podvrsta. Svi 1,2, ili 3-struko termički obrađeni. A ćesto legirani sa: bakrom, silicijumom, scandiumom... Težak za popravke, teško se vari i ispravlja! Krut, prenosi vibracije na vozača: ne preporučuje se sa krutom viljuškom - bez amortizera! Ipak najmasovniji kod izrade zahtjevnijih bicikla, lagan i sa povoljnim omjerom cijena/vrijednost.

*2 Carbon , Lagan, čvrst, elastičan - materijal budućnosti, svakim danom tehnološki sve bolji (višeslojne tehnike, livenje, spojevi sa metalom, itd.). Kao materijal nije skup, ali gotovi ramovi jesu zbog tehnologije izrade. Ipak cijena mu konstantno pada!

*3 Ti - titanijum , Aluminijski ram legiran titanijumom, kinesium i sl. Extremno skup, ali gotovo savršen! Vrhunska svojstva: lagan i čvrst! Važno je ko ga pravi, jer ne oprašta greške i improvizacije u proizvodnji! Kinesium je jeftinija varijanta - titanijum za malo para!

Od gore navedenih tipova brdskih bicikla moja preporuka je biciklo sa prednjim amortizerom - ako možete platiti iznos u zadnjem redu Tabele 1! Ako ne, može proći i onaj bez, tkzv. "rigid" bicikl. Možete kasnije ugraditi suspenziju. Izbjegavajte JEFTINE (do 500KM) bicikle sa OBADVA amortizera! U širokom luku! Njihovi ramovi (i ostalo) su obično katastrofalne kvalitete - već za kratko vrijeme plastične šolje (ugrađene umjesto kugličnih ležajeva kod kvalitetnijih modela) u zglobu zadnjeg ovjesa se pojedu. Napravi se luft - zadnji ovjes zajedno sa točkom "klima" u svim pravcima. Vožnja tog bicikla liči vožnji probušenog čamca na valovitom moru.

Kad ste se odlučili za određenu vrstu brdskog bicikla ostaje izbor modela zavisno od materijala od kojeg je napravljen ram, vrstu suspenzije, pogonske grupe, proizvođača, i veličine... To sve zavisi ponajprije od toga koliko intezivno i po kakvim terenima namjeravamo voziti, od težine vozača i naravno cijene koju smo spremni platiti.

PREPORUČENI MINIMALNI ZAHTJEVI- RAM, SUSPENZIJA, TOČKOVI zavisno od težine vozača (rekreativna upotreba).

RAM : HiTen (Hi-Tensil čelik) , CrMo (krom molibden) , AL (aluminij)

SUSPENZIJA : R ( Rigid - bez amortizera) , HT ( Hard Tail - prednji amortizer) , FS ( Full Suspension - oba amortizera)

+ E- elastomer/opruga, U- ulje/zrak .

TOČKOVI : S ( single wall - jednostruki zid obruča), DW ( double wall - dvostruki zid)

+ C -čelična naba , A -aluminijska naba , AQR -aluminijska naba sa brzim skidanjem (leptir) , A-aluminijska naba sa kugličnim ležajevima.

 

Napomena: CrMo materijal je sve rjeđi u bike industriji, tako da i modeli bicikla nisu baš česti - ako nema odluči se za Hi-Ten ili Aluminij (skuplji).

Vidimo iz tabele da se zahtjevi prema kvaliteti (i cijeni) bicikla za rekreativnu upotrebu povećavaju zavisno od težine vozača i inteziteta upotrebe. Prikazane su preporučene kombinacije: ram, suspenzija, točkovi. Ako imamo dovoljno novca nije loše dati koju marku više za biciklo sa boljim amortizerom, ramom i kvalitetnijim točkovima. Zašto je točak toliko važan? Iz mog iskustva točkovi slabije kvalitete kod težih vozača (i ne samo njih) - na našim putevima se jednostavno tope! Njihova zamjena nije nimalo jeftina, pa zato nije na odmet razmisliti da već pri kupovini novog bicikla investiramo u model sa obručevima sa duplim zidom i kvalitetnijim nabama.

  • boca
  • emporium
  • luka
  • primaco
  • unior

Izvještaj sa ljetne škole alpinizma

Opširnije »

BUDITE OPREZNI: Poskok ugrizao ženu dok je brala gljive

Opširnije »

Na Salcano MTB Cup – Sarajevo UCI C3 najbrži Filip Turk i Jovana Crnogorac

Opširnije »

Mosor dobio novo planinarsko sklonište

Opširnije »

Dan istarskih planinara 18. listopada

Opširnije »

Via Dinarica Trailer

Opširnije »

Prokletije – Jezerski vrh

Opširnije »

Splitski alpinistički par osvojio tri najviša balkanska vrha

Opširnije »

SCORPIO CENTAR U NOVOM SVJETLU

Opširnije »

Pošaljite sadržaj

Opširnije »

  

click logo    designer17